Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Wspieraj Seniora”

Utworzono dnia 02.11.2020

Założenia programu:

Wsparcie dedykowane jest w szczególności dla osób w wieku 70 lat i więcej, które z uwagi na panująca sytuację spowodowaną pandemią pozostają w domu i nie mają możliwości skorzystania z pomocy bliskich, sąsiadów w zakresie zrobienia podstawowych (niezbędnych) zakupów spożywczych, higienicznych, wykupienia lekarstw (tzw. potrzeby niezbędne, podstawowe).

Z programu mają prawo skorzystać osoby, które nie korzystają z usług opiekuńczych bądź specjalistycznych usług opiekuńczych, a które z uwagi na panującą sytuację decydują się pozostać w domu.

W przypadku zaistnienia czynników, tj.:

1) Wiek powyżej 70 lat;

2) Pozostawanie w domu w związku z panującą pandemią;

3) Brak pomocy ze strony najbliższego otoczenia;

Należy skontaktować się na ogólnopolską infolinię 22 505 11 11 i zgłosić decyzję o pozostaniu w domu dla własnego bezpieczeństwa.

Zarejestrowane zgłoszenie zostanie przekazane do tut. Ośrodka Pomocy Społecznej, który skontaktuje się z Seniorem najszybciej jak będzie do możliwe (średni czas oczekiwania na kontakt ze strony Ośrodka to 48 godzin).

Seniorze, zabezpieczenie środków finansowych na zrobienie zakupów leży po Twojej stronie. Podstawą rozliczenia jest paragon za dokonane zakupy, lekarstwa. Osoba dokonująca zakupów najpierw otrzymuje od Seniora środki, następie udaje się na zakupy na podstawie dostarczonego towaru i paragonu następuje rozlicznie (zwrot bądź dopłata). Nie ma możliwości aby osoba udzielająca wsparcia dokonywała zakupów z własnych środków.

Kontaktując się z infolinią należy bezwzględnie mieć na uwadze panującą sytuację i dbanie o bezpieczeństwo swoje jak i osoby udzielającej wsparcia. Zatem jeśli jesteś chory, bądź źle się czujesz zaznacz informację o swoim stanie zdrowia w zgłoszeniu. Jeśli jesteś skierowany na kwarantannę bądź izolację tym bardziej poinformuj o tym fakcie w trakcie zgłoszenia. W trakcie kontaktu z osobą świadczącą pomoc należy mieć założoną maseczkę i zachowywać odpowiednią odległość.

Zgłaszając się na infolinię wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji programu „Wspieraj Seniora”.

Dodatkowe informacje dla Seniorów dostępne są na stronie Ministerstwa pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-seniorow